Reklama

Śmierć agnostyka

Śmierć agnostyka

15.05.2006
Czyta się kilka minut
Wchodząc w roku 1997 do jakże wąskiego grona "nieśmiertelnych - tak tytułuje się członków Akademii Francuskiej - był jako 73-latek jednym z młodszych.
Jean-François Revel (19 I 1924 – 30 IV 2006)
J

Jean-François Revel - filozof, pisarz i dziennikarz, niegdyś kojarzony z lewicą, potem długoletni felietonista centroprawicowego tygodnika "Le Point" - zmarł w podparyskim szpitalu. Polscy czytelnicy znają go jedynie z książki "Zakonnik i filozof". Revel prowadzi w niej dyskusję na temat życia, religii i ludzkiego losu ze swoim synem Matthieu Ricardem. A syn Revela (czy raczej Ricarda - Revel to pseudonim) został buddyjskim mnichem i służy Dalajlamie jako rzecznik prasowy i tłumacz. Zrezygnował z kariery naukowej, choć był obiecującym biologiem i pracował w laboratorium noblisty François Jacoba w prestiżowym paryskim Instytucie Pasteura. Ta niebywała dyskusja ojca-agnostyka z synem-buddystą pobudzi do refleksji także kogoś, kto nie interesuje się żadną religią. Okazuje się, że i dzisiaj mogą podziwiać się wzajemnie ludzie, którzy wybrali diametralnie różne drogi życia.

...
3745

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]