Kronika religijna (14-21 VIII)

STOLICA APOSTOLSKA
 /
/

Jak najlepszego wykorzystania lata, wypoczynku ciała i duszy życzył wszystkim Benedykt XVI w rozważaniach przed modlitwą "Anioł Pański" (13 sierpnia). Papież wyraził również nadzieję na kres wojny w Libanie i ponowił apel o modlitwę w intencji pokoju na Bliskim Wschodzie. Identyczna intencja pojawiła się w uroczystość Wniebowzięcia Maryi Panny: "Niechaj Maryja wyjedna wszystkim uczucie zrozumienia, wolę porozumienia i pragnienie zgody" - prosił Papież (15 sierpnia). Wzorem poprzednika Benedykt XVI odprawił Mszę w kościele parafialnym św. Tomasza w Castel Gandolfo.
Środowa audiencja generalna w Castel Gandolfo: "Tajemnica Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wskazuje na ostateczne przeznaczenie człowieka, którym jest chwała nieba" - powiedział Benedykt XVI (16 sierpnia). Papież wyjaśnił, że wspomniane święto celebruje "cielesną gloryfikację" Maryi, którą Bóg wybrał na Matkę swego Syna, a którą Jezus na krzyżu "dał jako Matkę całej ludzkości".
Wywiad z Papieżem: "Głównym tematem mej podróży do Niemiec jest konieczność odkrycia Boga, i to nie jakiegoś tam boga, ale Boga o ludzkim obliczu, gdyż widząc Chrystusa, widzimy Boga" - oświadczył Benedykt XVI w obszernym wywiadzie udzielonym niemieckim stacjom radiowym i telewizyjnym przed planowaną na wrzesień pielgrzymką do Bawarii. Papież mówił również o wyz­waniach stojących przed Kościołem na świecie; o roli, jaką Stolica Apostolska może odegrać w rozwiązaniu konfliktu na Bliskim Wschodzie; o tym, dlaczego Kościół kładzie nacisk na moralność, zamiast podejmować próby rozwiązania kluczowych problemów ludzkości, np. w Afryce.
Nowym dyrektorem Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego zos­tał o. José Gabriel Funes. 43-letni jezuita zastąpił o. George’a V. Coyne’a. Obserwatorium, którego początki sięgają połowy XVI w., prowadzi Towarzystwo Jezusowe. Powstanie placówki wiąże się z powołaniem przez Grzegorza XIII komitetu do opracowania reformy kalendarza. W 1934 r. obserwatorium przeniosło się z Ogrodów Watykańskich do Castel Gandolfo, w latach 80. ubiegłego wieku otworzyło filię w Tucson w amerykańskim stanie Arizona.
Etap diecezjalny procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła I powinien zakończyć się w połowie listopada - poinformował wicepostulator sprawy, ks. Giorgio Lise. Proces otwarto w 2003 r., przesłuchano 170 świadków. W Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych złożono świadectwo o domniemanym cudzie za wstawiennictwem Jana Pawła I: mężczyzna z Apulii został w niewytłumaczalny dla medycyny sposób wyleczony z choroby nowotworowej.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

 • "Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ, która wzywa do całkowitego zakończenia walk w Libanie, chociaż nie jest doskonała, napawa nas otuchą" - powiedział kard. Nasrallah Pierre Sfeir. Maronicki patriarcha Libanu poinformował, że w wyniku działań wojennych "ponad milion osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Stracili wszystko, co posiadali. Znaleźli schronienie także u chrześcijan. Potrzebują wszystkiego. My dziękujemy za otrzymaną już pomoc i za to, że różne organizacje wciąż wspierają naród libański".
 • W Bagdadzie uprowadzono katolickiego księdza (15 sierpnia). Zamaskowani sprawcy zatrzymali samochód, który prowadził ks. Saad Sirop Hanna. To duchowny obrządku chaldejskiego i proboszcz parafii św. Jakuba w stolicy Iraku, który kieruje sekcją teologiczną Babel College - afiliowaną przy Papieskim Uniwersytecie "Urbanianum" w Rzymie. Ślad po duchownym zaginął. Chrześcijanie uważają, że porwanie stanowi kolejny z serii aktów przemocy, które mają skłonić ich do opuszczenia Iraku.

"Jestem głęboko dotknięty" - tak arcybiskup Hamburga skomentował wyznanie Güntera Grassa o służbie w Waffen SS. Abp Werner Thissen zaznaczył, iż wstrząsnął nim nie fakt, że Noblista "był w Waffen SS, lecz że potrzebował ponad sześćdziesięciu lat, aby to wyznać". Hierarcha zaznaczył jednak, że mimo wszystko ma duży szacunek dla pisarza, który "teraz, na stare lata, pokonał ten zakręt. Samo wyznanie przyszło za późno, ale nigdy nie jest za późno, gdy człowiek pragnie uporządkować swe życie".
Największa na świecie katolicka sieć telewizyjna, czyli amerykańska Eternal Word Television Network (EWTN), obchodziła dwudziestopięciolecie­

(15 sierpnia). Sieć założyła Matka Angelika z zakonu Ubogich Klarysek od Wieczystej Adoracji. 83-letnia dziś zakonnica wspomina, że zaczynała z 200 dolarami w kieszeni i nie bardzo wiedziała, jak "się robi telewizję". Pierwsze studio mieściło się w garażu domu zakonnego. Obecnie programy, nadawane po angielsku i hiszpańsku, docierają do 127 krajów. EWTN posiada własny dział teologiczny, który czuwa, aby pojawiające się na antenie treści były zgodne z nauczaniem Kościoła.
Księża nie mogą uprawiać praktyk szamańskich - stwierdzili biskupi RPA, Botswany i Suazi. W dokumencie zakazali duchownym tradycyjnych afrykańskich metod uzdrawiania. Zdaniem hierarchów, napiętnowane praktyki negują centralne miejsce Chrystusa w wierze i potęgują lęk w ludzkich sercach. Biskupi zaznaczyli, że dobrze rozumieją tych, którzy pragną szybkiego uzdrowienia fizycznego czy wręcz wskrzeszenia bliskich zmarłych. Jednak człowiek potrzebuje integralnego uzdrowienia duszy i ciała, które daje wieczne zbawienie i szczęście, a temu służą w Kościele sakramenty i sakramentalia.

I W POLSCE

 • Niemal 200 tys. wiernych uczestniczyło w jasnogórskich uroczystościach Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia). Mszy przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce, abp Józef Kowalczyk. W homilii kard. Józef Glemp podkreślił, że w tym roku zbiegły się trzy ważne rocznice: 350-lecia lwowskich ślubów Jana Kazimierza, 60-lecia ofiarowania Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi oraz 50-lecia Jasnogórskich Ślubów Narodu. Mówiąc o wierze i wolności, Prymas przypomniał wypowiedź uczestniczki Przystanku Woodstock, która zapytana przez dziennikarza, czym jest dla niej Polska, odpowiedziała: "Niczym". Kardynał zastrzegł, że w tych słowach nie dostrzega winy organizatorów Woodstocku, ale owa negacja może dotyczyć nie tylko Polski, ale objąć również inne wartości - pracę, rodzinę, miłość. "Trzeba wzywać Maryję do ich obrony" - stwierdził kard. Glemp.
 • W tegorocznym sezonie pielgrzymkowym, od 3 czerwca do 15 sierpnia, na Jasną Górę przybyło prawie 150 pielgrzymek pieszych. Szło w nich ponad 107 tys. pątników, czyli o 11 tys. mniej niż w roku ubiegłym. Najliczniejsza była prowadzona przez paulinów 295. Warszawska Pielgrzymka Piesza; liczyła ponad osiem tysięcy wiernych.
 • W tradycyjnym odpuście z okazji Wniebowzięcia NMP w Kalwarii Zebrzydowskiej (15-20 sierpnia) wzięło udział ok. 100 tys. pielgrzymów i pięciu kardynałów: Stanisław Dziwisz i Franciszek Macharski oraz Marian Jaworski i Lubomyr Husar ze Lwowa i Joachim Meissner z Kolonii.
 • Prawosławne święto Przemienienia Pańskiego na Świętej Górze Grabarce koło Siemiatycz: główne uroczystości, z udziałem kilkudziesięciu tysięcy wiernych, celebrował zwierzchnik polskiego autokefalicznego Kościoła prawosławnego metropolita Sawa wraz z arcybiskupem lubelskim i chełmskim Ablem, arcybiskupem wrocławskim i szczecińskim Jeremiaszem oraz wieloma duchownymi z Białorusi i Rosji (19 sierpnia).
 • Nekropolia Prymasów Polski oraz kaplica poświęcona bł. Radzymowi Gaudentemu powstanie w podziemiach katedry w Gnieźnie. Od miesiąca grupa konserwatorów i archeologów pogłębia niektóre krypty i oczyszcza tablice pamiątkowe. Kolejnym etapem będzie położenie posadzki o geometrycznych motywach nawiązujących do wzorów z XII w. W kryptach pod kaplicą Łubieńskiego powstanie nekropolia Prymasów, których doczesne szczątki spoczywają w Gnieźnie. W absydzie nawy bocznej powstanie także kaplica bł. Radzyma Gaudentego, pierwszego arcybiskupa gnieźnieńskiego, który - zdaniem niektórych historyków - miał zostać pochowany w tym mieście. Prace zakończą się jesienią.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 35/2006