Reklama

Słuchajcie Franciszka

Słuchajcie Franciszka

25.04.2016
Czyta się kilka minut
„Zmiany klimatyczne stanowią jedno z największych obecnie wyzwań dla ludzkości, a odpowiedź na nie wymaga solidarności wszystkich” – napisał papież na Twitterze w przeddzień Międzynarodowego Dnia Ziemi.
S

Skąd to zainteresowanie ochroną środowiska w Watykanie? Franciszek jako pierwszy papież dostrzega zależność pomiędzy zmianami klimatycznymi i kształtem naszej cywilizacji. Jedną z przyczyn wojny w Syrii jest długotrwała susza: sfrustrowana ludność wiejska wyemigrowała do miast, stając się zapleczem radykalnych protestów. Informacje o katastrofalnych powodziach i huraganach w południowo-wschodniej Azji są przewidywalne jak pory roku i zdążyły nam już spowszednieć. Migracje z Afryki Subsaharyjskiej to efekt kurczących się pól uprawnych i zasobów wodnych. Jednocześnie z roku na rok rośnie emisja gazów cieplarnianych, które odpowiadają za zmiany klimatyczne: rozpędzone gospodarki ekonomicznych gigantów ani myślą zwolnić. Znaleźliśmy się w pułapce: dotychczasowy model rozwoju niszczy równowagę na Ziemi, a jednocześnie nie ma globalnej zgody, by ów model zastąpić innym, w mniejszym stopniu zależnym od paliw kopalnych.

Papież zdaje sobie sprawę z klinczu, w jakim znalazła się ludzkość. Dlatego ekologię umieścił wśród najważniejszych zadań dla katolicyzmu. Jego odpowiedź jest prosta, choć zarazem niesłychanie trudna: namawia do zmiany przyzwyczajeń i wzięcia rzeczywistej odpowiedzialności za środowisko. Czy katolicy z zamożnych, zbudowanych na węglu, ropie i nadmiernej konsumpcji krajów będą mieli odwagę, by odpowiedzieć na ten apel? ©

Autor jest redaktorem naczelnym krakowskiego wydania „Gazety Wyborczej”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz, reportażysta, pisarz, ekolog. Przez wiele lat w „Tygodniku Powszechnym”, obecnie redaktor naczelny krakowskiego oddziału „Gazety Wyborczej”. Laureat Nagrody im. Kapuścińskiego...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]