Reklama

Ładowanie...

Ekologia w centrum Kościoła

22.06.2015
Czyta się kilka minut
Nie było jeszcze kościelnego dokumentu równie mocno wskazującego na konieczność ochrony środowiska. Encyklika pokazuje jednak poważny protokół rozbieżności pomiędzy Watykanem a częścią ekologów.
Zanieczyszczenia w rejonie Zakładów Chemicznych Police, wrzesień 2013 r. Zdjęcie powstało w ramach projektu „Toxic beauty” Fot. Kacper Kowalski / FORUM
F

Franciszek nie jest pierwszym papieżem, który zwrócił uwagę na ekologię. Od czasów Pawła VI i encykliki „Populorum progressio” zainteresowanie Watykanu ochroną środowiska rośnie. Śledząc kolejne dokumenty widać wyraźnie, że temat zajmuje coraz więcej miejsca. I coraz bardziej się komplikuje. Paweł VI pisał, że „nędza jest najstraszliwszym z zanieczyszczeń”. Kolejni papieże coraz mocniej łączą kwestie globalnej biedy, nierówności społecznych z procesem dewastacji, rabunku, drapieżnej, bezwzględnej eksploatacji. Benedykt XVI w „Caritas in veritate” wzywał do zmniejszenia potrzeb energetycznych krajów najbogatszych i zniesienia dominującej logiki rynku.

Po raz pierwszy jednak w historii Watykanu kwestia ekologiczna stanęła w centrum, stając się samodzielnym tematem najważniejszego dokumentu papieskiego. Franciszek w „Laudato si” jako pierwszy z papieży...

10932

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]