Reklama

Ekologia w centrum Kościoła

Ekologia w centrum Kościoła

22.06.2015
Czyta się kilka minut
Nie było jeszcze kościelnego dokumentu równie mocno wskazującego na konieczność ochrony środowiska. Encyklika pokazuje jednak poważny protokół rozbieżności pomiędzy Watykanem a częścią ekologów.
Zanieczyszczenia w rejonie Zakładów Chemicznych Police, wrzesień 2013 r. Zdjęcie powstało w ramach projektu „Toxic beauty” Fot. Kacper Kowalski / FORUM
F

Franciszek nie jest pierwszym papieżem, który zwrócił uwagę na ekologię. Od czasów Pawła VI i encykliki „Populorum progressio” zainteresowanie Watykanu ochroną środowiska rośnie. Śledząc kolejne dokumenty widać wyraźnie, że temat zajmuje coraz więcej miejsca. I coraz bardziej się komplikuje. Paweł VI pisał, że „nędza jest najstraszliwszym z zanieczyszczeń”. Kolejni papieże coraz mocniej łączą kwestie globalnej biedy, nierówności społecznych z procesem dewastacji, rabunku, drapieżnej, bezwzględnej eksploatacji. Benedykt XVI w „Caritas in veritate” wzywał do zmniejszenia potrzeb energetycznych krajów najbogatszych i zniesienia dominującej logiki rynku.

Po raz pierwszy jednak w historii Watykanu kwestia ekologiczna stanęła w centrum, stając się samodzielnym tematem najważniejszego dokumentu papieskiego. Franciszek w „Laudato si” jako pierwszy z papieży...

10932

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Maryja była wzięta do nieba, cała, z ciałem i duszą, a wiec nie oczekujmy innego nieba i zmartwychwstania ciała, bez naszej ziemi. Ciało przemienione to ciało wzięte z duszą do 'nieba'. Tak wiec pozwalam sobie myśleć, ze nasza ziemia będzie naszym niebem. Jak sobie pościelesz tak się wyśpisz-głosi stare porzekadło.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]