Ładowanie...
Słuchajcie Franciszka
Słuchajcie Franciszka
Media okrzyknęły, że ta wypowiedź zmienia nauczanie Kościoła. Do jakiej sytuacji Franciszek się odwołał? W latach 60. XX w. podczas wojny domowej w Kongu głośne stały się przypadki gwałtów na zakonnicach. Wśród katolickich moralistów rozgorzała wówczas dyskusja, czy zakonnica może się bronić przed ciążą jako skutkiem gwałtu używając pigułek antykoncepcyjnych. Dyskusja wygasła, gdy pozytywnie odpowiedział na to pytanie ówczesny sekretarz Kongregacji Soboru Pietro Palazzini (późniejszy kardynał). Ponieważ Watykan nie zareagował, moraliści uznali, że jego wypowiedź zaaprobował papież.
W słowach Franciszka są dwie nowości. Porównując sytuację kobiety zagrożonej chorobą wywoływaną wirusem Zika z sytuacją zagrożenia gwałtem, papież pod względem etycznym zrównuje kontekst choroby z kontekstem ludzkiej agresji. Dotychczas zwracano uwagę, że choroba nie usprawiedliwia czynów uznawanych za niemoralne, a w sytuacji obrony koniecznej możemy np. stosować przemoc. Po drugie, mówiąc, że antykoncepcja nie jest złem absolutnym, papież twierdzi, że nie jest ona tzw. czynem wewnętrznie złym, czyli moralnie nagannym zawsze bez względu na okoliczności i intencje. To nowość. Ale żeby mówić o zmianie nauczania, takie stwierdzenie musiałoby się pojawić w oficjalnym dokumencie Kościoła. Niewątpliwie jednak świadczy o mniej sztywnym podejściu podczas tego pontyfikatu do trudnych problemów etycznych. ©℗
Autor artykułu

Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]