Reklama

Słuchajcie Franciszka

22.09.2014
Czyta się kilka minut
„Istnieje opór wobec tego dzieła Ducha Świętego, którego otrzymaliśmy na chrzcie, aby przekształcił nas na samym końcu, w chwili zmartwychwstania” – mówił papież podczas mszy w Domu św. Marty 19 września.
O

Opór przed wiarą w zmartwychwstanie bierze się w nas z dwóch powodów. Po pierwsze jesteśmy przyzwyczajeni do myślenia, że religia to domena ducha. Mówimy o nieśmiertelności i zbawieniu duszy, istnieje „teologia duchowości”, ciało – niekiedy w uproszczony sposób – postrzegane jest jako źródło pokus i cierpienia.
Po drugie, wiara w nieśmiertelność samej duszy jest bardziej intuicyjna niż wiara w nieśmiertelność całego człowieka łącznie z jego przemienionym ciałem. Gdy przyglądamy się sobie, to z jednej strony widzimy ciało, które się rozwija i obumiera. Z drugiej strony doświadczamy siebie jako istot zdolnych do myślenia, chcenia, przeżywania uczuć. Tę wewnętrzną dziedzinę określamy terminem „dusza”. Zatem doświadczamy przemijalności i skończoności ciała i wraz z nim wszystkiego, co zawiera jakiś pierwiastek materialny. Natomiast przemijalności duszy nie obserwujemy, wydaje się...

1427

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]