Reklama

Słuchajcie Franciszka

Słuchajcie Franciszka

12.12.2016
Czyta się kilka minut
„Zniesławienie jest wtedy, gdy wyciągamy na kogoś teczki, gdy odkrywamy prawdę, ale należącą do przeszłości (…). Nie mamy do tego prawa” – powiedział papież w wywiadzie dla belgijskiego tygodnika „Tertio”.
1

17 grudnia Franciszek kończy 80 lat. Nic nie wskazuje jednak, że zamierza wyhamować swoją aktywność, a na pewno – jeśli chodzi o kontakt z mediami. Właśnie udzielił kolejnego wywiadu – tym razem belgijskiemu tygodnikowi katolickiemu „Tertio”. Mówił o relacji Kościoła i państwa, ale także o kondycji współczesnych mediów.

Do najważniejszych grzechów mediów, które powinny budować obywatelskie społeczeństwo, Franciszek zaliczył oszczerstwo, zniesławienie, dezinformację i pogoń za sensacją.

Obrzucanie błotem przeciwnika, szerzenie kłamliwych informacji na jego temat – to pierwszy grzech, dostrzegalny zwłaszcza w świecie polityki. Drugim jest zniesławienie, które w przeciwieństwie do oszczerstwa nie polega na kłamstwie, ale na wyciąganiu na światło dzienne kompromitujących informacji – prawdziwych, ale należących do przeszłości. „Może dziesięć lat temu ktoś miał problemy z prawem albo kłopoty w życiu rodzinnym – zauważa papież. – Wyciąga mu się coś, co było prawdą, ale jest przeszłością. Wracanie do tego po latach, by unicestwić człowieka, jest poważnym grzechem. Każdy ma prawo do dobrego imienia”.

W podobny sposób powinno być traktowane posługiwanie się półprawdami. To „dezinformacja – bodaj największa szkoda, jaką mogą wyrządzić media” – stwierdza Franciszek. I wreszcie grzech czwarty – ekscytowanie się tym, co złe i brudne, szukanie skandalu i sensacji. To zresztą choroba całego społeczeństwa, a media starają się schlebiać najniższym gustom swych odbiorców. Tymczasem powinny być nie tylko transparentne, ale i czyste – zauważa papież. – Są z natury dobre i powinny być wykorzystywane do tworzenia dobra. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz i fotoedytor „Tygodnika Powszechnego”. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium przyznanego przez konsorcjum ICoN zrzeszające kilka...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Papież udzielił wywiadu. Belgijskiemu tygodnikowi.Tylko że..........to przecież o naszych polskich politykach, naszych polskich mediach i naszych polskich grzechach.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]