Reklama

Słuchaj mnie, kiedy odchodzę...

Słuchaj mnie, kiedy odchodzę...

06.08.2013
Czyta się kilka minut
Czy życie ludzkiej osoby kończy się wraz z nieodwracalną utratą świadomości? Czy dopuszczalne jest przerwanie ludzkiego życia „na życzenie”?
Ilustracja: Martyna Wójcik-Śmierska
W

W listopadowy wieczór, pełen zadumy nad losem wszystkich tych, którzy już nie tylko wierzą, ale wiedzą, co ich spotka „po drugiej stronie grani”, znajomy wskazał mi puste miejsce na cmentarzu i powiedział: „To moje, wykupiłem”. Pytanie: „Dlaczego ci na tym tak zależy, skoro już cię wtedy tutaj nie będzie” nie miało sensu, bo skoro ktoś za życia zadbał o to, gdzie będzie spoczywać po śmierci, to widocznie mu zależy i tyle.
Jeżeli dla ludzi za życia ważne jest, gdzie spoczną, to zrozumiałe, że tym bardziej ważne jest, jak będą umierać... Umierając wciąż przecież jeszcze jesteśmy! Ponieważ jednak kres naszego życia naznaczony jest często cierpieniem, niedołęstwem i brakiem świadomości, możemy nie być już w stanie określić, gdzie i jak chcemy umierać. Świadomi możliwości podtrzymywania nas przy życiu przy pomocy osiągnięć współczesnej medycyny oraz powracających od czasu do czasu...

10377

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]