Reklama

Słowicza mowa kontra potężny język

Słowicza mowa kontra potężny język

12.08.2012
Czyta się kilka minut
Jak zapewnić ukraińskiemu rangę języka państwowego i zarazem zapewnić prawo posługiwania się rosyjskim znacznej części obywateli? To kwadratura koła. Ukraina skazana jest na tolerowanie szarej strefy dwujęzyczności jeszcze przez kilka pokoleń.
I

Im bliżej wyborów parlamentarnych, rozpisanych na 28 października, tym bardziej sytuacja na Ukrainie staje się napięta. W minionym tygodniu prezydent Wiktor Janukowycz podpisał ustawę o polityce językowej, mającą zrównać status języka rosyjskiego z ukraińskim; opozycja mówi, że to „zbrodnia przeciw państwu”. Ustawa – przyjęta kilka tygodni wcześniej przez parlament w atmosferze bijatyk między posłami i demonstracji na ulicach – pomyślana została głównie jako element kampanii wyborczej: rządząca Partia Regionów chce wykorzystać ją dla konsolidacji swego elektoratu, a główne partie opozycyjne będą musiały ją krytykować, co z kolei uniemożliwi im zdobycie nowych wyborców na wschodzie kraju. Sama zaś kwestia, kiedy ustawa wejdzie w życie i jak będzie wyglądać jej wdrażanie – jest kwestią otwartą.

To ostatnie nie będzie łatwe. W kwestiach proceduralnych ustawa językowa odwołuje...

9836

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]