Reklama

Skrzydło czeskiego tryptyku

Skrzydło czeskiego tryptyku

09.07.2018
Czyta się kilka minut
Rok 1976, „Śmierć pięknych saren” ukazuje się w serii Współczesna Proza Światowa. Olśnienie.
S

Skąd się wziął ten genialny autor? Jak to się stało, że jego opowiadania wydano w Pradze na początku lat 70., po inwazji na Czechosłowację i rozpoczęciu „normalizacji” czeskiej kultury i życia społecznego? Biografia Aleksandra Kaczorowskiego odpowiada na te pytania – i na wiele innych. Odtwarza losy bohatera, ale i wprowadza w historię Czech od XVIII w. po schyłek komunizmu, widzianą ze szczególnej perspektywy – czeskich Żydów.

Ota Pavel (1930–1973), wcześniej Popper, był bowiem synem Żyda i Czeszki. Rodzina była w pełni zasymilowana, co nie uchroniło jej od prześladowań nazistów. Babka zginęła, dziadek zmarł tuż przed wywózką do obozu w Terezinie, dokąd trafili też starsi bracia Oty. Obaj przeżyli, podobnie jak ojciec, Leo Popper, nieustannie obecny w prozie najmłodszego syna. Kaczorowski konfrontuje literacki portret „tatusia” z faktami, prowadzi nas przez zmitologizowany...

2470

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]