Reklama

Skąd wiatr wieje

09.11.2014
Czyta się kilka minut
Mój drogi Piołunie,
n

nie wolno Ci nigdy zapominać, że człowiek jest zwierzęciem stadnym. Oczywiście Nieprzyjaciel widzi to naiwnie – wspólnota, więź, braterstwo, miłość i długo by wymieniać jeszcze inne banialuki. Ale tak naprawdę to wyłącznie instynkt stadny; zwierzęca potrzeba bezpiecznego skrycia się w trzodzie. Mizerna istota ludzka jest w stanie poświęcić wiele, jeżeli nie wszystko – byle tylko nie wyjść przed szereg. Czyż nawet psychologia empirycznie już nie dowiodła, że konformizm należy do najpotężniejszych sił rządzących człeka egzystencją?
Dla diabła to nie lada gratka. Często korzystamy z tych skłonności, gdyż niezwykle są efektywne – minimum kosztów, maksimum zysków. A szczególnie skuteczne okazują się w Kościele, bo tam na dodatek pleni się fałszywie rozumiane posłuszeństwo i na opak interpretowana pokora. To już mieszanka wybuchowa. Najwyższa władza przekłada wajchę i już myślenie...

3940

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]