Reklama

Skąd wiatr wieje

Skąd wiatr wieje

09.11.2014
Czyta się kilka minut
Mój drogi Piołunie,
n

nie wolno Ci nigdy zapominać, że człowiek jest zwierzęciem stadnym. Oczywiście Nieprzyjaciel widzi to naiwnie – wspólnota, więź, braterstwo, miłość i długo by wymieniać jeszcze inne banialuki. Ale tak naprawdę to wyłącznie instynkt stadny; zwierzęca potrzeba bezpiecznego skrycia się w trzodzie. Mizerna istota ludzka jest w stanie poświęcić wiele, jeżeli nie wszystko – byle tylko nie wyjść przed szereg. Czyż nawet psychologia empirycznie już nie dowiodła, że konformizm należy do najpotężniejszych sił rządzących człeka egzystencją?
Dla diabła to nie lada gratka. Często korzystamy z tych skłonności, gdyż niezwykle są efektywne – minimum kosztów, maksimum zysków. A szczególnie skuteczne okazują się w Kościele, bo tam na dodatek pleni się fałszywie rozumiane posłuszeństwo i na opak interpretowana pokora. To już mieszanka wybuchowa. Najwyższa władza przekłada wajchę i już myślenie...

3940

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]