Ładowanie...
Skąd mózg wie, że przechodzisz infekcję
Skąd mózg wie, że przechodzisz infekcję
Dawka aspiryny lub ibuprofenu potrafi postawić na nogi nawet w trakcie grypy – zawarte w niej substancje blokują wytwarzanie hormonów (prostaglandyn), które powstają w ognisku infekcji. Zgodnie z dominującą dotychczas teorią to one, docierając z krwią do mózgu, miałyby dawać początek specyficznym reakcjom na chorobę, takim jak brak apetytu czy ograniczenie ruchliwości.
Jednak Na-Ryum Bin z zespołem donoszą w „Nature”, że pozbawienie myszy reagujących na ten hormon receptorów w mózgu nie dało rezultatów spójnych z teorią – infekcja wciąż wpływała na zachowanie gryzoni. To sugeruje, że informacja o chorobie dociera do mózgu w inny sposób.
Badacze zlokalizowali neurony wrażliwe na prostaglandyny, które zaczynają się u myszy w okolicach odpowiedników ludzkich migdałków. Kiedy patogeny infekują gardło, dochodzi do wytwarzania prostaglandyn, a zlokalizowane tam neurony przesyłają informacje o pobudzeniu do odpowiednich obszarów mózgu. Dzięki temu mózg nie tylko wywołuje zmianę zachowania, ale też „zna” dokładną lokalizację ogniska choroby.
Ponieważ niektóre objawy chorób są – bardziej lub mniej skutecznymi – reakcjami naszego organizmu na infekcję, odkrywanie nowych szlaków sygnalizacji w mózgu otwiera drogę do nowych terapii.©
Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]