Reklama

Ładowanie...

Siostry miały dość

01.10.2018
Czyta się kilka minut
Seksualne wykorzystywanie kobiet ma w katolickim kontekście szczególne znamię: wiąże się z władzą mężczyzn. Oto przypadek z Indii.
Zakonnice domagają się osądzenia bp. Franca Mulakkala. Kerala, Indie, 15 września 2018 r. HINDUSTAN TIMES / GETTY IMAGES
W

W piątek 21 września, po 15-godzinnym przesłuchaniu, aresztowano bp. Franca Mulakkala z diecezji Jalandhar (Kerala, Indie). Sprawa wyszła na jaw w czerwcu, gdy siostra ze zgromadzenia Misjonarek Jezusa oskarżyła hierarchę o 13-krotny gwałt. Do przestępstwa miało dochodzić przez dwa lata, gdy przebywała ona w klasztorze Kuravilangad w Kochi.

Przez ponad 70 dni od wniesienia oskarżenia policja nie przesłuchała hierarchy, co władze tłumaczyły powodzią, która nawiedziła ten rejon. Jednak w ostatnich tygodniach wydarzenia przyspieszyły: lokalny polityk pytał na konferencji prasowej, czemu zakonnica zgłosiła gwałt po tak długim czasie, i stwierdził, że nikt nie ma wątpliwości, iż chodzi o prostytutkę.

Siostra rzeczywiście zgłosiła się na policję 28 czerwca, choć gwałty miały mieć miejsce w latach 2014-16. Tłumaczy, że najpierw bała się zgłaszać sprawę przełożonym. W liście do...

4885

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]