Reklama

Simons, 1-5

Simons, 1-5

08.07.2008
Czyta się kilka minut
Po drodze z późnego peerelu do laickiej cywilizacji Zachodu to, co religijne i mistyczne, musiało wyparować. Mistyka została urzeczowiona.
O

Opowieść jest teatralnym żywiołem, pod jednym wszak warunkiem: że sam teatr nie do końca w nią wierzy, czyli postdramatycznie podważa. Coraz częściej nabieram jednak przekonania, że z postdramatyczności wynika postteatr, który odżegnuje się od iluzyjnej gry, powracając do istoty aktorskiego powołania, czyli stałego nawiązywania i podtrzymywania kontaktu z widzem. Widać to pięknie w spektaklu Johana Simonsa według pierwszych pięciu części dekalogu Kieślowskiego i Piesiewicza.

Na scenie pełno krzeseł. Rozmaitych, od dziecięcych po tradycyjne wszechobecne plastiki. Jakaś niewielka szafa i komoda. Scena zastawiona, a nawet zagracona krzesłami. Trochę jak w komisie meblowym; rzeczywistość upośledzona i przez to dziwnie poetycka. W głębi ogromna czarna tablica z wypisanymi pięcioma przykazaniami, a pod nią stół otoczony krzesłami, jak w świetlicy. Zaraz przyjdą...

5844

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]