Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Siloam

Siloam

24.08.2015
Czyta się kilka minut
Jezus przechodząc ujrzał pewnego człowieka, niewidomego od urodzenia (...)
Fot. Grażyna Makara
S

Splunął na ziemię, uczynił błoto ze śliny i nałożył je na oczy niewidomego, i rzekł do niego: »Idź, obmyj się w sadzawce Siloam« – co się tłumaczy: Posłany. On więc odszedł, obmył się i wrócił widząc” (J 9, 1-7).

Starożytny Kościół chętnie czytał tę Ewangelię, wykorzystując ją na drodze przygotowania katechumenów do chrztu. Czy nie warto po nią sięgnąć – choćby z racji zbliżającej się 1050. rocznicy chrztu Polski? Myśl o chrzcie wywołuje w oczywisty sposób polecenie obmycia się w sadzawce. Wykonał je w pełnym posłuszeństwie i zaufaniu – przecież Jezus nie powiedział mu: „Idź, obmyj się, a przejrzysz”; niczego mu nie obiecał, nie zagwarantował... Zawierzył słowu (wiara jest warunkiem chrztu). Zapewne też w niemałym zaskoczeniu – przecież o nic nie prosił. Był niewidomy od urodzenia, nie miał pojęcia, co to wzrok. Być może był zdumiony, że Jezus – w przeciwieństwie do wszystkich...

4098

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]