Reklama

Przez dotyk

Przez dotyk

20.03.2016
Czyta się kilka minut
Ks. Grzegorz Strzelczyk, teolog: Stawiamy sobie od tysięcy lat to samo pytanie: „Gdzie dostępny jest Bóg?”. Nie jesteśmy w stanie oderwać się od ciała i kontemplować samą duszą. Wiara musi nam się owinąć wokół czegoś materialnego.
Chrześcijańscy pielgrzymi w Bazylice Grobu Bożego, Jerozolima, listopad 2012 r. Fot. GREY PHOTOGRAPHY / DEMOTIX / CORBIS
B

BŁAŻEJ STRZELCZYK: Hematohydrozja.

KS. GRZEGORZ STRZELCZYK: Mhm...

Pocenie się krwią. 

Z medycznego punktu widzenia to zdaje się wynik silnego stresu, który doprowadza do pękania naczyń krwionośnych i przesączania się krwi do potu.

„Pogrążony w udręce jeszcze usilniej się modlił, a Jego pot był jak gęste krople krwi, sączące się na ziemię”.

Tekst koncentruje się na tym, że Jezus modlił się w ciężkim stresie. Detale fizjologiczne podkreślają intensywność przeżycia.

Czym się stresował?

No, zdaje się tym, co Mu się za chwilę przydarzy.

Miał naturę boską i ludzką. Nie był świadomy tych zdarzeń?

Co do boskiej świadomości – bez wątpienia. Co do ludzkiej – nie jesteśmy w stanie dokładnie odtworzyć jej zawartości, poza tym, co...

22753

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]