Reklama

Ładowanie...

Przez dotyk

20.03.2016
Czyta się kilka minut
Ks. Grzegorz Strzelczyk, teolog: Stawiamy sobie od tysięcy lat to samo pytanie: „Gdzie dostępny jest Bóg?”. Nie jesteśmy w stanie oderwać się od ciała i kontemplować samą duszą. Wiara musi nam się owinąć wokół czegoś materialnego.
Chrześcijańscy pielgrzymi w Bazylice Grobu Bożego, Jerozolima, listopad 2012 r. Fot. GREY PHOTOGRAPHY / DEMOTIX / CORBIS
B

BŁAŻEJ STRZELCZYK: Hematohydrozja.

KS. GRZEGORZ STRZELCZYK: Mhm...

Pocenie się krwią. 

Z medycznego punktu widzenia to zdaje się wynik silnego stresu, który doprowadza do pękania naczyń krwionośnych i przesączania się krwi do potu.

„Pogrążony w udręce jeszcze usilniej się modlił, a Jego pot był jak gęste krople krwi, sączące się na ziemię”.

Tekst koncentruje się na tym, że Jezus modlił się w ciężkim stresie. Detale fizjologiczne podkreślają intensywność przeżycia.

Czym się stresował?

No, zdaje się tym, co Mu się za chwilę przydarzy.

Miał naturę boską i ludzką. Nie był świadomy tych zdarzeń?

Co do boskiej świadomości – bez wątpienia. Co do ludzkiej – nie jesteśmy w stanie dokładnie odtworzyć jej zawartości, poza tym, co...

22753

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]