Reklama

Ładowanie...

Silicon Valley Bank nie dostanie rządowej pomocy

Silicon Valley Bank nie dostanie rządowej pomocy

13.03.2023
Czyta się kilka minut
Szefowa amerykańskiego resortu finansów, Janet Yellen, pogrzebała w minioną niedzielę nadzieje właścicieli Silicon Valley Bank na pomoc finansową od rządu USA.
Filia Silicon Valley w San Francisco, 13 marca 2023 r. / fot. Jeff Chiu/Associated Press/East News
P

Postawmy sprawę jasno: podczas ostatniego kryzysu finansowego byli inwestorzy i właściciele dużych banków, którzy zostali uratowani, i z pewnością nie zrobimy tego ponownie” – mówiła Yellen. Ten kalifornijski bank, który 10 marca został przez amerykański nadzór finansowy zamknięty i de facto znacjonalizowany (kontrolę nad nim przejęła Federalna Korporacja Gwarancji Depozytowych), zapewne zakończy działalność. To największe bankructwo instytucji finansowej w USA od 2008 r., gdy upadłość banku Lehman Brothers zapoczątkowała globalny kryzys finansowy. Kosztował on światową gospodarkę ok. 50 bilionów dolarów.

Silicon Valley Bank był o wiele mniejszy od Lehmana (o którym mówiono wcześniej, że jest „zbyt duży, by upaść”), ale działał w istotnym dla gospodarki USA sektorze nowych technologii, finansując m.in. start-upy. Na koniec 2022 r. SVB miał 209 mld dolarów aktywów i 175,4 mld dolarów depozytów (w tym także klientów z Polski). Nie wiadomo, ile z nich przekraczało limit amerykańskich gwarancji bankowych, które zabezpieczają lokaty do 250 tys. dolarów. Władze federalne zapowiedziały jednak teraz, że gwarantują wypłaty wszystkich depozytów do pełnej wysokości, by nie doprowadzić do paniki na rynku i nie sparaliżować całego sektora. W Wielkiej Brytanii lokalny oddział SVB zostanie przejęty za symbolicznego funta przez bank HSBC, który w zamian weźmie na siebie ciężar wypłaty depozytów – to zapewne ukłon jego właścicieli w stronę administracji USA, która pochodzącemu z Hongkongu HSBC od dawna przygląda się podejrzliwie i zarzuca mu kontrowersyjne praktyki finansowe.

W chwili zamykania tego wydania „Tygodnika” wydawało się, że USA poradziły sobie z największym tąpnięciem na swoim rynku bankowym – tym razem jednak skupiając się na klientach banku, a nie na jego właścicielach.©℗


https://www.tygodnikpowszechny.pl/gospodarka

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Historyk starożytności, który od badań nad dziejami społeczno–gospodarczymi miast południa Italii przeszedł do studiów nad mechanizmami globalizacji. Interesuje się zwłaszcza relacjami...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]