Reklama

„Serce, jeszcze żyjesz, cudownie!”

„Serce, jeszcze żyjesz, cudownie!”

25.09.2017
Czyta się kilka minut
Te listy długo czekały na publikację. Helmuth James von Moltke, twórca Kręgu z Krzyżowej, został stracony 23 stycznia 1945 r. Jego żona Freya przeżyła go o 65 lat. Całość ich konspiracyjnej korespondencji udostępniono dopiero po jej śmierci.
N

Nie będę przypominał historii Kręgu – obok monachijskiej Białej Róży najszlachetniejszej grupy antyhitlerowskiego oporu w III Rzeszy – zrobił to niedawno w „Tygodniku” (nr 36) Robert Żurek. Kiedy zaczyna się ta korespondencja, Moltke – zatrzymany w styczniu 1944 r. – został właśnie przeniesiony z aresztu prewencyjnego w Ravensbrück do berlińskiego więzienia Tegel. Duszpasterzem w Tegel jest jego przyjaciel, a zarazem... niezdekonspirowany uczestnik spotkań w Krzyżowej, pastor Harald Poelchau. I to właśnie on, narażając życie, podejmuje się roli łącznika między małżonkami i między dwoma światami. Z jednej strony cela w Tegel, gdzie Moltke – często w kajdanach – przygotowuje się do procesu, mając za sąsiadów jezuitę Alfreda Delpa i ewangelickiego teologa Eugena Gerstenmeiera, z drugiej – pogrążająca się w chaosie III Rzesza, gdzie Freya von Moltke odbywa nieustanne podróże pomiędzy...

3302

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]