Reklama

Serce i obowiązek

Serce i obowiązek

30.03.2010
Czyta się kilka minut
Po pięciu latach od śmierci wciąż mówimy o nim jako o "naszym Papieżu". Czy to znaczy, że obecny papież nie jest "nasz"? Byłby to absurd. Czy jednak możemy mieć naraz dwóch papieży?
T

To naturalne prawo psychologiczne, że zazwyczaj doceniamy rzeczy dopiero po ich utracie. Na pamięć znamy wersety: "Ty jesteś jak zdrowie. Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, kto cię stracił". Nie inaczej jest z ludźmi. Choć nie ma już wśród nas Jana Pawła II, coraz bardziej rośnie on w naszych oczach. Odpowiedzialna za to nie jest jedynie nasza ckliwość czy skłonność do tworzenia legend - z perspektywy czasu coraz wyraźniej rozumiemy i doceniamy wielkość tego człowieka.

Składa się na to wiele czynników. Nie będę zaprzeczał, że istotny jest także kontrast różnicy stylów pontyfikatów - poprzedniego i obecnego. Nie chodzi jednak o różne osobowości papieży. Gdy kard. Joseph Ratzinger został wybrany głową Kościoła, jego sytuację porównywano do Pawła VI po śmierci uwielbianego przez świat Jana XXIII. Wydawało się, że Benedykt XVI ma jeszcze trudniejsze...

10039

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]