Reklama

Ładowanie...

Sentencje Ojców

23.04.2012
Czyta się kilka minut
Rabi Szimon ben Elazar nauczał: Nie uspokajaj swego towarzysza w czasie gniewu jego, nie pocieszaj go, gdy zmarły jego leży przed nim, i nie zadawaj mu pytań, gdy składa przysięgi, i nie wypytuj go w czasie upokorzenia jego. (4, 23)
S

Szmuel HaKatan uczył: Nie raduj się z upadku twego wroga i nie ciesz się w duchu z jego potknięcia, by nie zobaczył tego Bóg i nie uznał za złe, bo swój gniew odwróci od niego i skieruje ku tobie. (4, 24)

Dzisiejsze sentencje są mocne i nie pozostawiają wątpliwości. Nakazują, by zachowywać się właściwie dla każdej sytuacji i uczynić, co można, by nie pognębiać pognębionego. Wszystko musi być zrobione z taktem i we właściwym czasie. Dokładnie tak, jak nauczał król Salomon w Księdze Koheleta: jest czas milczenia i czas mówienia. Właśnie milczenie bywa w sytuacjach trudnych, szczególnie w żałobie, rozwiązaniem najlepszym. Słowa pocieszenia bywają zwykle jakoś żałośnie ubogie. Wtedy dobre milczenie czyni więcej niż słowa. Za milczenie otrzymuje największą nagrodę ten, kto odwiedza dom żałoby, czytamy w jednym z talmudycznych traktatów. Cenne są też łzy. Emocji nie...

4405

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]