Schody na drodze do marzeń

O ponad połowę spadła na brytyjskich uczelniach liczba nowych studentów z krajów Unii Europejskiej. Brexit to dla nich wyższe czesne i brak kredytów. Jak sobie radzą?

Reklama

Schody na drodze do marzeń

Schody na drodze do marzeń

z Cambridge i Londynu
11.10.2021
Czyta się kilka minut
O ponad połowę spadła na brytyjskich uczelniach liczba nowych studentów z krajów Unii Europejskiej. Brexit to dla nich wyższe czesne i brak kredytów. Jak sobie radzą?
Założony w 1209 roku Uniwersytet Cambridge to druga najstarsza uczelnia w Anglii. Dorling Kindersley / BE&W
R

Rebeka zatrzymała się przed wielkoformatowym płótnem Georges’a Seurata, oprawionym w złote ramy, i z zaciekawieniem analizowała każde pociągnięcie pędzlem. Na obrazie „Kąpiel w Asnières” kilku mężczyzn wypoczywa nad brzegiem Sekwany w robotniczej dzielnicy Paryża. Siedzą na trawie, patrząc w dal, lub zanurzają się w wodzie.

Z błyskiem w oku 18-latka opowiada mi o tamtej chwili: – Te postaci są obok siebie, ale nie wchodzą w interakcje i doświadczają czegoś zupełnie innego. Tak jest też w muzeum. Oglądając obrazy, zwiedzający są w tym samym pomieszczeniu, ale każdy ma swoje przemyślenia.

Praca XIX-wiecznego francuskiego impresjonisty była Rebece dobrze znana. W szafie miała złożoną w kostkę koszulkę z nadrukiem obrazu Seurata, którą kupiła w sieci. Jednak gdy zobaczyła płótno w National Gallery w Londynie, zrobiło na niej ogromne wrażenie. Na tyle znaczące, by...

19961

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]