W cieniu Cumbre Vieja

Wybuch wulkanu zmusił do ewakuacji siedem tysięcy ludzi, niszcząc ich domy. O tym, jak wygląda dziś życie na wyspie La Palma, opowiadają jej mieszkańcy.

Reklama

W cieniu Cumbre Vieja

W cieniu Cumbre Vieja

z La Palmy (Wyspy Kanaryjskie)
01.11.2021
Czyta się kilka minut
Wybuch wulkanu zmusił do ewakuacji siedem tysięcy ludzi, niszcząc ich domy. O tym, jak wygląda dziś życie na wyspie La Palma, opowiadają jej mieszkańcy.
Wulkan Cumbre Vieja, 18 października 2021 r. AGNIESZKA ZIELIŃSKA
W

WYBUCH

19 września, niedziela, godzina 15.10 czasu lokalnego.

BARTŁOMIEJ Z TAZACORTE: Pływałem w oceanie, gdy zobaczyłem ogromny słup dymu. Mieszkańcy spoglądali w niebo, wskazywali w jego kierunku. Czym prędzej wynurzyłem się z wody i w samych kąpielówkach poszedłem po znajomą. Plecak, buty i okulary zostały na plaży, a część rzeczy, w tym paszport, w domu kolegi. Wyobrażałem sobie scenariusz jak z Pompejów: rozżarzone kamienie spadające z nieba. Gdy pojawia się zagrożenie, różne abstrakcje przychodzą do głowy. Stwierdziłem, że głupio byłoby zginąć pod warstwą popiołu, wsiedliśmy więc do pierwszego przejeżdżającego auta. Przed nami utworzył się korek, a jedyna droga ewakuacji prowadziła w kierunku chmury dymu. Gdy znaleźliśmy się już w miejscu, gdzie nie zagrażał nam strumień lawy, poczuliśmy euforię. Pierwszej nocy z szeroko...

29946

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]