W cieniu Cumbre Vieja

Wybuch wulkanu zmusił do ewakuacji siedem tysięcy ludzi, niszcząc ich domy. O tym, jak wygląda dziś życie na wyspie La Palma, opowiadają jej mieszkańcy.

Reklama

W cieniu Cumbre Vieja

z La Palmy (Wyspy Kanaryjskie)
01.11.2021
Czyta się kilka minut
Wybuch wulkanu zmusił do ewakuacji siedem tysięcy ludzi, niszcząc ich domy. O tym, jak wygląda dziś życie na wyspie La Palma, opowiadają jej mieszkańcy.
Wulkan Cumbre Vieja, 18 października 2021 r. AGNIESZKA ZIELIŃSKA
W

WYBUCH

19 września, niedziela, godzina 15.10 czasu lokalnego.

BARTŁOMIEJ Z TAZACORTE: Pływałem w oceanie, gdy zobaczyłem ogromny słup dymu. Mieszkańcy spoglądali w niebo, wskazywali w jego kierunku. Czym prędzej wynurzyłem się z wody i w samych kąpielówkach poszedłem po znajomą. Plecak, buty i okulary zostały na plaży, a część rzeczy, w tym paszport, w domu kolegi. Wyobrażałem sobie scenariusz jak z Pompejów: rozżarzone kamienie spadające z nieba. Gdy pojawia się zagrożenie, różne abstrakcje przychodzą do głowy. Stwierdziłem, że głupio byłoby zginąć pod warstwą popiołu, wsiedliśmy więc do pierwszego przejeżdżającego auta. Przed nami utworzył się korek, a jedyna droga ewakuacji prowadziła w kierunku chmury dymu. Gdy znaleźliśmy się już w miejscu, gdzie nie zagrażał nam strumień lawy, poczuliśmy euforię. Pierwszej nocy z szeroko...

29946

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]