Reklama

Ładowanie...

Sao Paulo w Bytomiu

14.03.2004
Czyta się kilka minut
Pomysł był przedni - sprowadzić najbardziej dziś znaną spadkobierczynię Antonia Carlosa Jobima, by urządzić jazzowe ostatki w rytmach bossa novy i samby. Jednym słowem - przywieźć do Polski cząstkę Sao Paulo, skąd pochodzi Eliane Elias.
O

Okazało się jednak, że Nowy Jork, gdzie od ponad dwudziestu lat mieszka liderka Expanded Trio, ochłodził jej południowy temperament. Potwierdziła się też znana prawda, że trudno się żyje w cieniu wielkich osobowości, bo “lęk przed wpływem" daje o sobie znać. Ale wieczór w Operze Śląskiej przyniósł niemało jazzowych wzruszeń i rozgrzał zziębniętą publiczność, która z narażeniem życia przebrnęła przez zaśnieżony Śląsk (zima znów zaskoczyła drogowców).

Eliane Elias jest przede wszystkim ciekawą pianistką, która miała zawsze szczęście do przyjaciół - wystąpiła u boku Joe Hendersona na płycie z muzyką Jobima “Double Raibow", nagrała krążek w duecie z Herbie Hancockiem, przez jej własne zespoły przewijały się takie znakomitości, jak Jack DeJohnette, Eddie Gomez czy Marc Johnson, który pojawił się w Bytomiu. Fortepian uznaje Eliane za wehikuł służący “najczystszej i...

3954

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]