Reklama

Sanatorium pod Alpami

Sanatorium pod Alpami

28.09.2015
Czyta się kilka minut
Nowy film Sorrentino ma w sobie coś z cyrku i z opery. Każdy pojawiający się w nim kicz natychmiast zyskuje cudzysłów.
Harvey Keitel i Michael Caine w filmie „Młodość” Fot. Gianni Fiorito / GUTEK FILM
N

Nie tylko artyści, choć najczęściej to właśnie oni, choćby nie wiem jak chaotycznie żyli, obsesyjnie reżyserują w myślach własny koniec. Marzy im się finale grande, będące efektownym dopełnieniem twórczości albo opus magnum, które unieśmiertelni ich we wspomnieniach czy w historii.

Film „Młodość” Paola Sorrentino z dobrotliwą ironią przygląda się dwóm starszym panom, z których jeden, przebrzmiały reżyser filmowy Mick, chciałby w wielkim stylu pożegnać się ze światem. W luksusowym alpejskim spa przygotowuje z pomocą młodych współpracownikówscenariusz do swego ostatniego filmu, który nazywa testamentem. Jego stary przyjaciel, uznany kompozytor Fred wypoczywający w tym samym hotelu, wydaje się jak najdalszy od tego typu celebracji. Pogrążony w apatii, odmawia dyrygowania koncertem nawet dla brytyjskiej królowej.

I byłby to pewnie jeszcze jeden film o...

4581

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]