Reklama

Samotność Alfonsa Flisykowskiego

Samotność Alfonsa Flisykowskiego

08.09.2009
Czyta się kilka minut
Podjęli walkę z nadzieją na odsiecz, która nadejść nie mogła. Czy polskie dowództwo przeznaczyło gdańskich pocztowców na symbol?
Grupa członków gdańskiego SA usuwa polską skrzynkę pocztową na ulicy Gdańska po wybuchu wojny. / fot. IPN (www.1wrzesnia39.pl | www.17wrzesnia39.pl)
R

Rankiem 27 sierpnia 1991 r. operator koparki na gdańskiej Zaspie dostrzegł, że na pryzmie ziemi wyrosłej obok dołu, kopanego pod fundamenty przy alei Jana Pawła II, pojawiły się kości. Wstrzymano roboty. Już podczas wstępnego rozpoznania natknięto się na guzik z orłem w koronie. Potem były następne. I fragmenty tkanin. I kolejne kości. I nadzieja.

Tej nocy nie wszyscy w Gdańsku spali. Pośród tych, którzy nie mogli zasnąć, byli Henryka Flisykowska-Kledzik i Andrzej Flisykowski: dzieci zastępcy dowódcy obrony Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, Alfonsa Flisykowskiego, rozstrzelanego na Zaspie w październiku 1939 r. Grobu pomordowanych tam pocztowców szukano już w latach 1947-48. Bezskutecznie. Topografia terenu zmieniła się w czasie wojny tak, że nawet trzej świadkowie egzekucji, cudem ocaleni więźniowie-grabarze, nie mogli wskazać mogiły.

...
20547

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]