Reklama

Ładowanie...

Samotne szczęście

06.03.2017
Czyta się kilka minut
Bernadetta Janusz, psycholożka: Nie słyszałam o nikim, kto by umarł z miłości. Warunkiem miłości jest z jednej strony bliskość, z drugiej: autonomia.
Fot. Fundacja Rozwoju Terapii Rodzin „Na Szlaku”
K

KATARZYNA KUBISIOWSKA: Kobieta lepiej znosi wdowieństwo, bo jest psychicznie mocniejsza od mężczyzny?

BERNADETTA JANUSZ: Lepiej, czyli jak?

Nie poddaje się paraliżującemu smutkowi. Działa, planuje, zwiedza. A mężczyzna potrafi zaniedbać codzienne życie. Znam kogoś, kogo jeszcze rok po śmierci żony dzieci musiały mobilizować do umycia się i przygotowania sobie posiłku.

Kobieta łatwiej wyraża swoje przeżycia. To dla niej naturalne, w ten sposób jest wychowywana. I tworzy więcej więzi emocjonalnych, a one w żałobie są pomocne.
Fakt: mężczyzna jest bardziej zamknięty, choć i to się zmienia – dziś jest on prowokowany przez kulturę do kontaktowania się z własnymi uczuciami. Radzi sobie z żałobą bardziej zadaniowo, np. zamienia mieszkanie z większego na mniejsze. A dobre przeżycie żałoby, o którym pani mówi,...

11219

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]