Reklama

Polskie wdowy

Polskie wdowy

06.03.2017
Czyta się kilka minut
Trumnę wybiera żona. Statystyki mówią, że przeżywa męża nawet o pięć lat, więc to ona organizuje pogrzebowe rytuały. Dalej jest stypa, spadkowe formalności, i życie toczy się dalej. Życie po.
Rys. Joanna Rusinek

​Najpierw oswajanie domu bez jego obecności. Decyzja, co zrobić z rzeczami: oddać biednym czy zostawić na pamiątkę. Zapach po człowieku unosi się w każdym pomieszczeniu, nie da się go zamknąć w puszce i wystawić za okno. Pierwsza noc, pierwsze śniadanie. Pierwszy tydzień, pierwszy miesiąc. Pierwsze święta. Pierwszy rok według standardowych procesów psychologicznych powinien domykać czas żałoby. Jednak klamra 12 miesięcy jest grubo na wyrost. Każda żałoba ma swoje tempo, dramaturgię i emocjonalną gęstość. Matka z małoletnimi dziećmi doświadcza jej inaczej niż kobieta bezdzietna czy otoczona gromadką wnuków. Nagła śmierć nie pozwala na stopniowe oswajanie się z ostatecznością tak jak przewlekła choroba. Inne emocje pojawiają się, kiedy odchodzi młody człowiek, inne kiedy gaśnie ktoś starszy. Tylko stres jest wspólnym mianownikiem.

Ann Birch i Tony Malim, amerykańscy...

17403

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]