Reklama

Samarytanka z Darfuru

Samarytanka z Darfuru

02.10.2007
Czyta się kilka minut
Nadeszła kobieta z Samarii, by zaczerpnąć wody. Jezus rzekł do niej: "Daj mi pić!J 4, 7.
J

Jak wyglądałaby tamta pełna poezji scena, gdyby przy studni Jakuba usiedli współcześni nam wyznawcy Chrystusa, kobieta zaś okazałaby się imigrantką z Darfuru proszącą o łyk wody dla spragnionego dziecka? Być może pierwszą reakcją byłoby zaskoczenie, przypominające komentarz uczniów zdumionych, że Jezus rozmawia w miejscu publicznym z obcą kobietą (J 4, 27). Wyniosłą obojętność na prośbę dałoby się dodatkowo uzasadnić, podkreślając doniosłość tradycji, która nie pozwala bagatelizować głębokich różnic kulturowych dzielących uczestników tamtego spotkania.

Być może ktoś z naszych rodaków zasugerowałby, aby nie roztkliwiać się nad prośbą dziecka, natomiast położyć nacisk na historyczną rolę studni Jakuba i wznieść w tym miejscu odpowiedni pomnik albo nawet kilka pomników. Wzniosłym patosem zastąpilibyśmy wtedy tę bezpośredniość i naturalność, która uderza w...

1429

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]