Reklama

Samarytanka z Darfuru

Samarytanka z Darfuru

02.10.2007
Czyta się kilka minut
Nadeszła kobieta z Samarii, by zaczerpnąć wody. Jezus rzekł do niej: "Daj mi pić!J 4, 7.
J

Jak wyglądałaby tamta pełna poezji scena, gdyby przy studni Jakuba usiedli współcześni nam wyznawcy Chrystusa, kobieta zaś okazałaby się imigrantką z Darfuru proszącą o łyk wody dla spragnionego dziecka? Być może pierwszą reakcją byłoby zaskoczenie, przypominające komentarz uczniów zdumionych, że Jezus rozmawia w miejscu publicznym z obcą kobietą (J 4, 27). Wyniosłą obojętność na prośbę dałoby się dodatkowo uzasadnić, podkreślając doniosłość tradycji, która nie pozwala bagatelizować głębokich różnic kulturowych dzielących uczestników tamtego spotkania.

Być może ktoś z naszych rodaków zasugerowałby, aby nie roztkliwiać się nad prośbą dziecka, natomiast położyć nacisk na historyczną rolę studni Jakuba i wznieść w tym miejscu odpowiedni pomnik albo nawet kilka pomników. Wzniosłym patosem zastąpilibyśmy wtedy tę bezpośredniość i naturalność, która uderza w...

1429

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]