Samaria po raz wtóry
Samaria po raz wtóry
Konflikt z mieszkańcami Samarii nie zniszczył jednak piękna poetyckiej rozmowy Jezusa przy studni Jakuba. Nie trzeba szukać prostych ocen, które dałoby się odnieść do wszystkich mieszkańców Samarii. Trzeba pamiętać, że w życiu będą nieuchronnie sąsiadować ze sobą piękno i brzydota, dobro i zło. Doświadczenie zła nie powinno niszczyć naszego odczucia poezji świata. Jezus zachowa dla swoich uczniów pozytywny obraz Samarii, choćby w przypowieści o miłosiernym Samarytaninie. Święty Jan, który w zdenerwowaniu sugerował, by ogień spalił wioskę niewdzięcznych Samarytan, przekaże po latach w swej Ewangelii niepowtarzalny w swym pięknie opis rozmowy przy studni. Nie trzeba więc dramatyzować, gdy spotkamy się z niezrozumieniem, jak Jezus w samarytańskiej wiosce. Trzeba natomiast chronić odblaski słońca i mądrości odkryte wcześniej w tym samym pejzażu.
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
Kup książkę
Podobne teksty
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]