Samaria po raz wtóry
Konflikt z mieszkańcami Samarii nie zniszczył jednak piękna poetyckiej rozmowy Jezusa przy studni Jakuba. Nie trzeba szukać prostych ocen, które dałoby się odnieść do wszystkich mieszkańców Samarii. Trzeba pamiętać, że w życiu będą nieuchronnie sąsiadować ze sobą piękno i brzydota, dobro i zło. Doświadczenie zła nie powinno niszczyć naszego odczucia poezji świata. Jezus zachowa dla swoich uczniów pozytywny obraz Samarii, choćby w przypowieści o miłosiernym Samarytaninie. Święty Jan, który w zdenerwowaniu sugerował, by ogień spalił wioskę niewdzięcznych Samarytan, przekaże po latach w swej Ewangelii niepowtarzalny w swym pięknie opis rozmowy przy studni. Nie trzeba więc dramatyzować, gdy spotkamy się z niezrozumieniem, jak Jezus w samarytańskiej wiosce. Trzeba natomiast chronić odblaski słońca i mądrości odkryte wcześniej w tym samym pejzażu.
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Tak, chcę
czytać więcej »
Masz już konto? Zaloguj się
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Kup książkę
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]