Ładowanie...
Rzeźnik ze Srebrenicy
Najpierw był szefem sztabu wojsk bośniackich Serbów; potem, tuż przed tragicznym (dla Bośniaków) latem 1995 r. parlament Republiki Serbskiej w Bośni mianował go głównodowodzącym. Zaprotegował go Radovan Karadzić - polityczny przywódca bośniackich Serbów, dziś oskarżony przed haskim Trybunałem ds. Zbrodni Wojennych w byłej Jugosławii. Do celi w Hadze wkrótce trafi też Mladić. Akt oskarżenia przeciwko niemu zawiera 11 punktów: będzie odpowiadać zwłaszcza za ludobójstwo w Srebrenicy, gdzie latem 1995 r. jego żołnierze wymordowali około 8 tys. Bośniaków. Ale nie tylko za to, także za wieloletnie oblężenie Sarajewa czy tworzenie obozów koncentracyjnych.
Kto mu pomagał?
Ukrywał się od 1996 r. Choć, precyzując, nie przez cały czas musiał żyć w ukryciu: jeszcze do 2002 r. pokazywał się publicznie, w Serbii i serbskiej części...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]