Reklama

Rzeczy naszego świata

Rzeczy naszego świata

16.04.2018
Czyta się kilka minut
Wystawa w krakowskim Muzeum Narodowym to pierwsza tak obszerna prezentacja polskiego dizajnu po 1989 r. Opowiada o projektowaniu przedmiotów, ale też o przemianach, jakie się u nas dokonały.
Fragment wystawy „Z drugiej strony rzeczy” w Muzeum Narodowym w Krakowie MATEUSZ SZCZYPIŃSKI / MNK
N

Na wystawie „Z drugiej strony rzeczy” zebrano ponad 160 obiektów blisko 240 autorów. Są tu ikoniczne już przykłady wzornictwa ostatnich dekad, jak leżanka Mono Tomasza Augustyniaka (2003), stołek Plopp Oskara Zięty (2005-06) czy zastawa stołowa New Atelier (2013) zaprojektowana przez Marka Cecułę dla Polskich Fabryk Porcelany Ćmielów i Chodzież. Można zobaczyć meble, ceramikę, szkło, tkaniny, ale też narzędzia i sprzęt AGD, książki, zabawki i aplikacje internetowe. Jest dokumentacja fotograficzna projektów tramwajów, lokomotyw czy samolotów. Są przedmioty znane, dobrze sprawdzone na rynku, ale też takie, które nigdy nie weszły do produkcji, pozostały na etapie prototypu albo eksperymentu artystycznego.

Wystawę można potraktować jako zapowiedź przyszłego Muzeum Designu i Architektury, które ma powstać w dawnym hotelu Cracovia, zakupionym w 2016 r. dla Muzeum Narodowego. Nie...

11967

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]