Reklama

Rzeczpospolita Łowiecka

Rzeczpospolita Łowiecka

08.01.2018
Czyta się kilka minut
„Wszystkiego łowieckiego” życzył przed świętami w internecie Polski Związek Łowiecki. Na najważniejszy prezent myśliwi czekali do 28 grudnia.
A

Andrzej Duda podpisał wtedy ustawę dotyczącą zwalczania afrykańskiego pomoru świń, uzupełnioną nowymi przepisami prawa łowieckiego.

Wprowadzono m.in. karę grzywny za przeszkadzanie w polowaniach, przy czym przeszkadzaniem tym może być zwykły spacer czy zbieranie grzybów (również na terenach prywatnych). PZŁ dostał także głos regulujący odstrzały zwierząt w parkach narodowych i rezerwatach, a jego członkowie dodatkowych sześć dni płatnego urlopu, jeśli zdecydują się na sanitarne strzelanie do dzików.

Choć łowiectwo jest w Polsce zajęciem niszowym i coraz głośniej krytykowanym, lobby myśliwych ma w kolejnych kadencjach parlamentu posłuch większy niż jakakolwiek inna grupa społeczna. Trzy miesiące temu tylko sprzeciw Jarosława Kaczyńskiego zdecydował o utrzymaniu moratorium na odstrzał łosi.

Najlepszym komentarzem do całej sytuacji są słowa samego Dudy, które natychmiast wypomnieli mu internauci. „Pragnę zapewnić wszystkich Polaków, że nie podpiszę żadnej ustawy, która by pogarszała los zwierząt” – pisał w maju 2015 r. jako kandydat na prezydenta. „Kto nie jest wrażliwy na krzywdę zwierząt, ten zazwyczaj nie jest również wrażliwy na krzywdę ludzi” – zauważał Duda. Zanim ustawę podpisał, za jej przyjęciem głosowało 433 posłów ze wszystkich partii. Nikt nie był przeciw. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz, wychowanek „Życia Warszawy”, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Autor krajoznawczego zbioru esejów „Hajstry. Krajobraz bocznych dróg” (Wyd. Czarne 2017), za który...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]