Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Rwanda: w akceptacji jest wszystko

Rwanda: w akceptacji jest wszystko

26.11.2012
Czyta się kilka minut
Czy tolerancja to droga do wartości wyższego rzędu? „W Rwandzie nie możemy sobie pozwolić na to, żeby było inaczej.
Fot. Małgorzata Wosińska
P

Pomagamy ludziom, którzy są bardzo poranieni i wciąż cierpią” – mówi siostra Rafaela (URSZULA NAŁĘCZ, na zdjęciu w środku). Od 10 lat prowadzi w Afryce sierocińce i szkoły dla niewidomych (wcześniej pomagała w Indiach i podwarszawskich Laskach). „Staramy się im, na tyle, na ile nas stać, dawać nadzieję. Ona mobilizuje do tego, aby nie zamykać się w kręgu własnego cierpienia, tylko obrócić się ku drugiemu. W ostatecznym rozrachunku pomoże to również pojednaniu”.

Dla s. Rafaeli lepsze od „tolerancji” jest słowo „akceptacja”, bo w nim mieści się szacunek dla wszelkiej inności. To dzięki niej niewidomi (w Rwandzie pokutuje przesąd, że ślepota to klątwa) na nowo interpretują swoje życie, cierpienie i sens pojednania. Polityka ani ekonomia takich cudów nie potrafią zdziałać. „To się nie udaje bez podłoża wewnętrznego” – mówi zakonnica.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]