Reklama

Ludzie Lasek

04.01.2004
Czyta się kilka minut
Jak pani myśli, czy nasze dzieci są wesołe? - Zofia Morawska patrzy na mnie badawczo. Przyszła tu w 1931 r., gdy miała 26 lat. Szczupła, filigranowa, wytworna i naturalna, siada przy ogromnym biurku i ścianie obłożonej książkami. - Mnie bardzo zależy na Laskach - mówi spokojnie. - To ważne, czy nasze dzieci są wesołe.
G

Gdy w 1898 r. 22-letnia Róża Czacka definitywnie straciła wzrok, odczytała to jako znak. Niewidoma, chciała pomagać niewidomym i stała się przewodnikiem dla widzących. Najpierw, w 1911 r., założyła Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi. 11 lat później - Zakład dla Ociemniałych. W 1918 roku przywdziała habit franciszkański i jako Matka Elżbieta utworzyła Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Towarzystwo, Zakład i Zgromadzenie działają nadal. Dziś jest tu już kilkadziesiąt budynków: przedszkole, szkoły, internaty.

W Laskach uczą się dzieci niewidome i niedowidzące. Niektóre z lekkim upośledzeniem umysłowym. Zakład ma je przygotować do samodzielnego życia, rozwijać, kształcić.

Jak wygląda osa

Damian ma szesnaście lat i poczucie humoru. Wysoki, szczupły, przystojny. Ma osiągnięcia w sporcie, gra na...

20777

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]