Reklama

Runie mur - rośnie mur

31.07.2005
Czyta się kilka minut
Angela Merkel, przewodnicząca CDU i prawdopodobnie przyszła kanclerz Niemiec, zaapelowała podczas spotkania z Jacquesem Chirakiem o nie prowadzenie rozmów politycznych z Rosją z pominięciem reszty Europy. Wydaje się, że rozpada się skierowana przeciwko USA koalicja Niemiec, Francji i Rosji.
A

A to przecież dzięki Niemcom i Francji Kreml zyskiwał legitymizację swojej polityki. Upominany oficjalnie przez Unię Europejską o łamanie praw człowieka w Czeczenii, ze strony Niemiec zyskiwał cichą zgodę na ludobójczą wojnę w zbuntowanej republice. O dobre samopoczucie Putina dbał także prezydent Francji, choćby podczas obchodów 750-lecia Kaliningradu, na które prezydent Rosji zaprosił tylko “najbliższych przyjaciół". Prawdopodobne zwycięstwo chadeków w Niemczech może więc popsuć humor Putinowi. Dzięki ewentualnemu rozpadowi osi Paryż-Berlin-Moskwa może runąć mur oddzielający państwa “starej" i “nowej" Europy. Wystąpienie Niemiec z tej quasi-koalicji pozwoli dojść do głosu młodszym państwom Unii, a przez to zwiększy szansę na jej spójny głos w dialogu z Rosją.

Putin widząc, że kruszy się jeden mur, pomyślał o budowie nowego. Siecią fortyfikacji od...

1080

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]