Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Rozmyślania z pazurem

Rozmyślania z pazurem

28.02.2012
Czyta się kilka minut
Jeśli lubisz „Fistaszki”, ale wydają ci się już zbyt monotonne i oczywiste, koniecznie musisz poznać „Klausa”.
N

Nobrow Press to mała angielska oficyna wydawnicza, która specjalizuje się w awangardowym, niezależnym komiksie, wszelkiego rodzaju concept-bookach i picture-bookach, a także edycjach limitowanych grafik. Albumy komiksowe, które publikują, są niesamowite nie tylko ze względu na historie i warstwę plastyczną, ale też jakość wydania. To edytorskie perełki. Projekty graficzne komiksu, jakość okładek, papieru, jakość druku, w szczególności w edycjach kolorowych – czegoś takiego w polskim komiksie jeszcze nie ma. W parze z tym zamiłowaniem do perfekcjonizmu wydawniczego idzie niestety wysoka cena. Ale niektóre ciekawe komiksy z Nobrow możemy poznać niekoniecznie poprzez edycje drukowane. Takim przykładem jest „Klaus” Richarda Shorta, którego przygody znajdziemy na stronie www.klaus-comics.tumblr.com. To historia w stylu „Fistaszków” o kocie, który zbyt dużo rozmyśla. O ile jednak „Fistaszki” dzieją się w naszej rzeczywistości, akcja „Klausa” toczy się w surrealistycznym świecie zamieszkiwanym przez prawdziwe indywidua, nie dość, że oryginalne w swoich zachowaniach, to jeszcze świetnie narysowane. Tytułowy bohater nieustannie wpatruje się w horyzont, przyjaźni się z kaczką, a także z przedstawicielami dziwnej rasy szczurów o twarzach ludzi. Szczuroludzie najczęściej służą Shortowi do naigrywania się ze swoich rodaków, choćby w odcinku o angielskich śniadaniach z obowiązkową kiełbasą. Jednakże większość historyjek krąży wokół rozważań na temat tożsamości bohatera, zasad rządzących ludzkim (przepraszam, kocim) życiem, a także wokół prób odpowiedzi na pytanie, dlaczego los jest złośliwy i nieprzychylny. „Klaus” to porcja inteligentnego, ironicznego i odrobinę cynicznego humoru, ciekawy, surrealistyczny świat, a także minimalistyczny, a jednocześnie celny rysunek.

Richard Short, Klaus, klaus-comics.tumblr.com

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]