Reklama

Rozmowa

Rozmowa

26.01.2003
Czyta się kilka minut
„Porozmawiaj z nią” to opowiedziana rwanym rytmem, a jednak pod względem emocjonalnym zaskakująco płynna pochwała życia, najdojrzalsze z dotychczasowych dzieł Pedro Almodóvara.
C

Ciało pogrążone w śpiączce pourazowej może trwać w takim stanie nawet przez długie lata. Rozpięte miedzy życiem a śmiercią, przynależy do trzeciego, zupełnie osobnego porządku. Myte, pielęgnowane, w nieskończoność rozbierane i ubierane, karmione i wypróżniane, przypomina roślinę. A jednak jest coś, co sprawia, że nie możemy traktować go niczym warzywa, nawet jeśli obce są nam refleksje metafizyczne.

Ludzki mózg - najbardziej tajemniczy z organów - ciągle jeszcze posiada obszary niezbadane. Nie możemy być pewni, co odczuwa osoba znajdująca się, wedle wszelkich naukowych przesłanek, w stadium wegetatywnym. Nie wiemy, czy słyszy nasz głos, czy jest wrażliwa na dotyk, czy reaguje na inne bodźce, nie wiemy też, kiedy (czy kiedykolwiek?) obudzi się z tego snu. Medycyna zna przypadki cudownych przebudzeń, nawet po kilkudziesięciu latach. Każdy z nich napawa nadzieją i każe wierzyć w...

8189

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]