Reklama

Rozmawiać, rozmawiać, rozmawiać!

Rozmawiać, rozmawiać, rozmawiać!

19.03.2007
Czyta się kilka minut
"Polska tworzy centralny punkt w politycznym myśleniu i działaniu każdego kanclerza federalnego Niemiec, moich poprzedników i moim - słowa Angeli Merkel, wypowiedziane na Uniwersytecie Warszawskim, są jednymi z ważniejszych, jakie padły podczas jej wizyty. I może najważniejszymi w historii ostatnich wizyt niemieckich polityków.
M

Minione lata wskazywały bowiem na spadek zainteresowania Polską nad Szprewą, skrywany pod warstwą fałszywej kurtuazji, której szczytowym osiągnięciem był slogan "Polska jako Francja Wschodu". Styl wystąpienia Angeli Merkel zwiastuje nowy język i zapowiada też, być może, nowy rozdział współpracy - skierowanej na konkrety, a uciekającej przed zionącym dziś pustką schematem pojednania jako treści i celu wzajemnych relacji. Współpracy niebojącej się sporu, bo Polskę i Niemcy nadal dzieli ocena zmian w niemieckiej tożsamości, traktatu konstytucyjnego czy tarczy antyrakietowej.

Wizyta pani Merkel przyniosła zatem głównie nowy, lżejszy klimat i sporo świeżego powietrza. Merkel przyjechała, by m.in. przekonać Polskę do wsparcia jej w dziele ocalenia traktatu konstytucyjnego - a raczej tego, co z niego zostanie po negocjacjach. Zagadnienia instytucjonalne, w tym...

5931

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]