Reklama

Ładowanie...

Rozmawiać, rozmawiać, rozmawiać!

19.03.2007
Czyta się kilka minut
"Polska tworzy centralny punkt w politycznym myśleniu i działaniu każdego kanclerza federalnego Niemiec, moich poprzedników i moim - słowa Angeli Merkel, wypowiedziane na Uniwersytecie Warszawskim, są jednymi z ważniejszych, jakie padły podczas jej wizyty. I może najważniejszymi w historii ostatnich wizyt niemieckich polityków.
M

Minione lata wskazywały bowiem na spadek zainteresowania Polską nad Szprewą, skrywany pod warstwą fałszywej kurtuazji, której szczytowym osiągnięciem był slogan "Polska jako Francja Wschodu". Styl wystąpienia Angeli Merkel zwiastuje nowy język i zapowiada też, być może, nowy rozdział współpracy - skierowanej na konkrety, a uciekającej przed zionącym dziś pustką schematem pojednania jako treści i celu wzajemnych relacji. Współpracy niebojącej się sporu, bo Polskę i Niemcy nadal dzieli ocena zmian w niemieckiej tożsamości, traktatu konstytucyjnego czy tarczy antyrakietowej.

Wizyta pani Merkel przyniosła zatem głównie nowy, lżejszy klimat i sporo świeżego powietrza. Merkel przyjechała, by m.in. przekonać Polskę do wsparcia jej w dziele ocalenia traktatu konstytucyjnego - a raczej tego, co z niego zostanie po negocjacjach. Zagadnienia instytucjonalne, w tym...

5931

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]