Reklama

Czas pozytywistów

Czas pozytywistów

06.11.2005
Czyta się kilka minut
Jeszcze bliżej z Ameryką? Jeszcze dalej od Rosji? A Berlin? Paryż? Bruksela? Wszystkie te pytania można połączyć w jednym: jakie miejsce w Europie i w świecie zajmować będzie Polska pod rządami premiera i prezydenta z PiS?.
P

Polska jest chyba jednym z niewielu państw, w których polityka zagraniczna jest elementem kampanii wyborczych, a jej problemy - udziałem niemałych rzesz wyborców. W historii III RP nie zdarzyło się jednak, aby ugrupowanie typowane do rządzenia lub poważny pretendent do urzędu prezydenta zdecydował się zachwiać polską racją stanu w celu poprawy notowań, jak kiedyś uczynił to kanclerz Schröder: w 2002 r. wykorzystał on kryzys iracki w celu zdobycia dających władzę kilku procent głosów, wstrząsając przy tym fundamentami niemieckiej racji stanu i sojuszu atlantyckiego.

Klęski, których nie było

Ale niekończące się spory o to, jaką politykę zagraniczną powinna prowadzić Polska, mają też drugi wymiar. Zdradzają ogromną niepewność elit i społeczeństwa co do roli i miejsca Polski w świecie. Czy definitywnie przestaliśmy być już...

16640

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]