Reklama

Rosz Haszana

Rosz Haszana

02.09.2013
Czyta się kilka minut
W pierwszym wieku wspólnej ery rabini w Misznie pisali o czterech początkach roku.
M

Mowa była o pierwszym dniu miesiąca Nisan (początek wiosny oraz święto Pesach), pierwszym Elul (najczęściej sierpień), gdy przychodziło płacić dziesięcinę za posiadane zwierzęta, pierwszym Szwat (początek sadzenia drzew, związany ze świętem Tu Biszwat wypadającym mniej więcej w lutym) oraz pierwszym Tiszri (wypada 4 września), który to dzień obchodzi się właśnie jako Nowy Rok, czy dosłownie „głowę roku”.
Wedle Tory Nowy Rok przypada w miesiącu Nisan. Rosz Haszana, które obchodzimy w tym tygodniu, nie ma tak mocnego biblijnego uzasadnienia. Co prawda prorok Ezechiel kazał święto Jom Kipur (wypada dziesięć dni po Nowym Roku) nazywać prawdziwym początkiem roku. W Psalmie 81 mowa o tym, że nowy księżyc w siódmym miesiącu roku ma wyjątkowe znaczenie. Z kolei Ezra powracając z wygnania właśnie pierwszego dnia miesiąca Tiszri zgromadził lud u Wodnej Bramy w Jerozolimie, by tam...

4769

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]