Reklama

Ładowanie...

Rosz Haszana

02.09.2013
Czyta się kilka minut
W pierwszym wieku wspólnej ery rabini w Misznie pisali o czterech początkach roku.
M

Mowa była o pierwszym dniu miesiąca Nisan (początek wiosny oraz święto Pesach), pierwszym Elul (najczęściej sierpień), gdy przychodziło płacić dziesięcinę za posiadane zwierzęta, pierwszym Szwat (początek sadzenia drzew, związany ze świętem Tu Biszwat wypadającym mniej więcej w lutym) oraz pierwszym Tiszri (wypada 4 września), który to dzień obchodzi się właśnie jako Nowy Rok, czy dosłownie „głowę roku”.
Wedle Tory Nowy Rok przypada w miesiącu Nisan. Rosz Haszana, które obchodzimy w tym tygodniu, nie ma tak mocnego biblijnego uzasadnienia. Co prawda prorok Ezechiel kazał święto Jom Kipur (wypada dziesięć dni po Nowym Roku) nazywać prawdziwym początkiem roku. W Psalmie 81 mowa o tym, że nowy księżyc w siódmym miesiącu roku ma wyjątkowe znaczenie. Z kolei Ezra powracając z wygnania właśnie pierwszego dnia miesiąca Tiszri zgromadził lud u Wodnej Bramy w Jerozolimie, by tam...

4769

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]