Reklama

Rosół z orła

Rosół z orła

02.11.2003
Czyta się kilka minut
Peerel uwiera. To dobrze. Nie pozwala o sobie zapomnieć, każe się ze sobą rozliczać. Nie tylko poprzez lustrację, także poprzez sztukę. Wystawiony w Teatrze Studio przez Zbigniewa Brzozę “Bal Pod Orłem" jest próbą rozliczenia z peerelem. Niestety, jest to spektakl mdły jak rosół.
N

Największą i, obawiam się, jedyną zaletą przedstawienia jest pokazanie, że Pod Orłem nigdy żadnego balu nie było, że całe powojenne dzieje były krzywą funkcji odwilży i przykręcania śruby. Ale nawet ta zaleta ciągnie spektakl w rejony komiksowej martyrologii.

Dramat bez dramaturgii

Scenariusz, także Zbigniewa Brzozy, powstał na podstawie francuskiego pomysłu, później bardzo spopularyzowanego przez film Ettore Scoli “Bal". Zasada jest prosta: dzieje trzeba niejako odtańczyć bez używania słów, posługując się odpowiednią ilustracją muzyczną i najbardziej charakterystycznymi dla epoki rekwizytami. Wszystko dzieje się w jednym miejscu: bistro, barze, restauracji, a cała historia kraju musi odzwierciedlić się w losach lokalu i jego klienteli.

Najbardziej uderza fakt, że relacjonujący dramatyczne dzieje powojennej...

7877

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]