Reklama

Rosja, jaką odzyskaliśmy

Rosja, jaką odzyskaliśmy

13.07.2003
Czyta się kilka minut
Festiwal moskiewski to impreza rozrzutna i ambitna. Organizatorom marzy się zapewne miejsce w pierwszej lidze - pozycja Cannes, Wenecji czy Berlina. Na przeszkodzie staje brak wyrazistego, indywidualnego charakteru.
B

Bizantyjski przepych wrósł nie tylko w historię, ale i dzień dzisiejszy Moskwy -miasta pełnego krzykliwych kontrastów, bajońskiej przesady, pamiątek imperialnej przeszłości. Festiwal filmowy, choćby z racji swego 25. jubileuszu, celebrowany był w tym roku ze szczególnym rozmachem, a uświetniały go zarówno wielkie nazwiska - Sophie Marceau, Petera Greenawaya czy nagrodzonej za całokształt Fanny Ardant, jak również i te mocno przebrzmiałe - Giny Lollobrigidy czy Stevena Seagala. Ten ostatni, jako półkrwi Rosjanin, fetowany był w Teatrze Puszkińskim szczególnie głośno, za co gwiazdor kina akcji odwzajemniał się wychwalając bez umiaru prezydenta Putina i... osiągnięcia rosyjskich filozofów.

Seniorzy i kino irańskie

Również w konkursie znalazły się renomowane nazwiska. Sędziwy Kaneto Shindo pokazał quasi-teatralną komedię erotyczną pt. „Sowa”, ze znakomitą...

9405

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]