Reklama

Republika Alijewów

Republika Alijewów

11.04.2018
Czyta się kilka minut
W krótkiej historii niepodległego Azerbejdżanu władze zmieniały się wyłącznie wskutek zbrojnych przewrotów lub śmierci przywódcy. Ilekroć ogłaszano elekcje, wygrywał je zawsze Alijew. Dziś w Azerbejdżanie znów mają wybory. I znów wygra Alijew.
Ilham Alijew podczas wizyty w Polsce, Warszawa, 27.06.2017 / FOT. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Ilham Alijew podczas wizyty w Polsce, Warszawa, 27.06.2017 / FOT. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
K

Kampania wyborcza skończyła się tak samo, jak się zaczęła – nikt tego nawet nie zauważył. Nie było wyborczych wieców, plakatów na ulicach, telewizyjnych debat, ani pojedynków pretendentów do władzy. Nie widząc najmniejszych szans na uczciwą walkę o głosy, najważniejsze opozycyjne partie postanowiły zbojkotować wybory, ale na ich dwa protestacyjne wiece na dalekich przedmieściach Baku (tam władze pozwalają opozycji protestować) przyszło ledwie parę tysięcy ludzi. W rezultacie poza panującym od 2003 roku 56-letnim prezydentem Ilhamem Alijewem w elekcji wystąpi jeszcze siedmiu polityków, których nikt poważnie nie traktuje, albo w ogóle o nich nie słyszał. Wystąpią więc nie jako rywale Alijewa, ale figuranci, mających stworzyć pozory demokracji. Sondaże wróżą azerbejdżańskiemu jedynowładcy wygraną dosyć skromną, bo większością zaledwie 80 proc. głosów.

Spadek po ojcu...

12827

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]