Reklama

Raszi o krainie Uz

Raszi o krainie Uz

10.12.2012
Czyta się kilka minut
Raszi (Szlomo Itchak), zwany nauczycielem Izraela – rabejnu szel Israel (żył w XI wieku w Niemczech i we Francji), sporządził komentarze do wszystkich ksiąg Talmudu, do całej Tory oraz do poszczególnych ksiąg biblijnych.
J

Jest to podstawa nauczania w szkołach religijnych po dziś dzień. Jego komentarze są stale omawiane i przedrukowywane od XVI wieku. Uchodzi za mistrza nad mistrzów i od niego każde poważne studia judaistyczne muszą się zaczynać. Raszi zmarł w Troyes, nie dokończywszy swej komentatorskiej pracy nad Księgą Hioba. Pewien XIII-wieczny rabin z Parmy pisał: „Tak jak drzewa figowe w oznaczonym czasie rodzą swe owoce, tak Święty Jedyny wiedział, kiedy zabrać duszę naszego mistrza Szlomo i wprowadzić ją do akademii na wysokościach”. Powiada się, że najpierw rabin przedstawiał komentarze na wykładach – prowadzonych najprawdopodobniej po francusku – i że zostały spisane dopiero po jego śmierci. Tak się zapewne rzecz miała w odniesieniu do Księgi Hioba oraz Pieśni nad Pieśniami.

Raszi nie uprawiał filozoficznych czy, jak to się mówi, teologicznych rozważań. Nie taką widział dla siebie rolę...

4093

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]