Reklama

Rachunki prezesa

Rachunki prezesa

04.03.2019
Czyta się kilka minut
Słowa Kaczyńskiego rozwścieczyły środowisko osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.
STANISŁAW KUSIAK / EAST NEWS
W

Wydatki na niepełnosprawnych w 2015 r. wynosiły 14,5 miliarda mniej więcej. Wzrosły do 18 miliardów, nie licząc tego, co niepełnosprawni otrzymali z 500 plus” – powiedział w sobotniej rozmowie z RMF FM Jarosław Kaczyński. Dodał, że jeśli ktoś ma niepełnosprawne dziecko, „dostaje od państwa 1800 plus 500 złotych, czyli 2300”.

Kłopot w tym, że na wymienione przez prezesa 1800 zł składają się zarówno świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami, jak i dodatki dla ich opiekunów, nota bene podniesione jeszcze za rządów PO-PSL i wypłacane opiekunom, którzy zrezygnują z pracy zarobkowej.

Słowa Kaczyńskiego rozwścieczyły środowisko osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Iwona Hartwich – jedna z inicjatorek sejmowych protestów z 2014 i 2018 r. – jeszcze przed wywiadem prezesa zapowiadała kolejną akcję.

Protest, który byłby odpowiedzią na niedawne socjalne obietnice PiS (m.in. 500 plus na pierwsze dziecko oraz dodatkowe pieniądze dla emerytów – jednak przy braku nowych propozycji dla osób niepełnosprawnych), miałby się odbyć 23 maja, tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. ©℗

Czytaj także: Iwona Hartwich: rzeczniczka bez L-4

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Przemysław Wilczyński / Fot. Grażyna Makara
Dziennikarz działu krajowego „Tygodnika Powszechnego”, specjalizuje się w tematyce społecznej i edukacyjnej. Jest laureatem Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej i – wraz z Bartkiem Dobrochem...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]