Reklama

Rabin, syn rabina

Rabin, syn rabina

31.07.2017
Czyta się kilka minut
Książka podwójnie warta lektury: jako barwny portret człowieka niepospolitego i jako ważne świadectwo czasu odrodzenia wspólnot żydowskich w Polsce.
R

Rok 1973, osiemnastoletni chłopak z Long Island, syn rabina, przyjeżdża po raz pierwszy do Polski z wycieczką młodzieży żydowskiej zwiedzającą Europę Środkową. Jego przodkowie wywodzą się z ziem dawnej Rzeczypospolitej, on sam wie o tym kraju niewiele. Jak jednak wspomina po latach: „Już wtedy miałem wrażenie, że tutaj coś jest, coś pozostało. Coś nieuchwytnego”. Potem kolejne wizyty, w 1979 r. poznanie pierwszych polskich Żydów – rówieśników, w latach 90. dłuższy pobyt w charakterze wysłannika Fundacji Laudera wspierającej odbudowę życia żydowskiego w Europie, w 2000 r. objęcie funkcji rabina Warszawy, a 8 grudnia 2004 r. – naczelnego rabina Polski. Po drodze zaś – młodzieńcze hipisowanie, studia rabinackie, kilkuletnia praca w żydowskiej kongregacji w... Tokio.

Irena Wiszniewska to rozmówczyni dociekliwa i znakomicie do swojej roli przygotowana, a Michael Schudrich jest...

2730

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]