Reklama

Puls nieba

Puls nieba

15.05.2012
Czyta się kilka minut
Jezus wstąpił do nieba. Czyli gdzie? By doświadczyć głębokiego sensu ewangelicznych obrazów, potrzebne nam będzie nowe ćwiczenie wyobraźni.
J

Jak tu świętować Wniebowstąpienie, odkąd piętrowy obraz świata – z niebem na wysokościach nad naszą niską ziemią – rozpadł się bezpowrotnie, a my widzimy siebie na powierzchni kulistej grudy materii, krążącej wokół prowincjonalnej gwiazdy?

Czy teksty Ewangelii, plastyczne i grające na naszej wyobraźni, mogą jeszcze przemawiać do nas z żywą bezpośredniością? Czy mogą być brane na poważnie, czy już tylko z metaforycznym dystansem? A może pozostał nam jedynie sens spekulatywnie wydestylowany, pozbawiony związków z żywym doświadczeniem świata, blady i słabo oddziałujący na nasze życie?

ĆWICZENIE WYOBRAŹNI

By doświadczyć, mocno i bezpośrednio, głębokiego sensu ewangelicznych obrazów, potrzebne nam będzie nowe ćwiczenie wyobraźni. A jeśli mamy przed oczami obraz w-niebo-wstąpienia, to potrzebujemy zupełnie innej mapy nieba. Pomocnym instrumentem może...

6971

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]