Reklama

Przyjaciel

Przyjaciel

19.09.2004
Czyta się kilka minut
W minioną niedzielę zmarł Marek Karp, w 1990 r. twórca warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich: najlepszej w Polsce, jeśli nie w ogóle w całej Europie, instytucji zajmującej się analizowaniem sytuacji politycznej, społecznej i gospodarczej w Europie Wschodniej.
U

Umarł przyjaciel. Umarł w chwili, gdy wszystko wskazywało, że idzie ku dobremu, gdy oddychaliśmy już z ulgą. Był człowiekiem zaiste niezwykłym. Z wykształcenia historyk, zakochany w Litwie i Białorusi, a także w każdym z miasteczek i dworów Podlasia czy Mazowsza. Bo w gruncie rzeczy granice państwowe nigdy nie były dla niego czymś istotnym.

Kochał Europę Wschodnią i jak mało kto ją rozumiał. To dlatego w momencie przełomu 1989-1990 jego wiedza w tym zakresie stała się nieoceniona. W chwili, gdy skończyła się komunistyczna PRL, okazało się nagle, że wbrew całej propagandzie sprzed roku 1989 tak naprawdę nie wiemy - my, Polacy; my, którzy wtedy przejęliśmy odpowiedzialność za Polskę i jej nowe miejsce w Europie - prawie nic o krajach, o ludziach i o procesach zachodzących za naszą wschodnią granicą. Nie wiedzieli tego również nasi nowi zachodni sojusznicy (ich...

2464

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]