Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Przygodność i konwencje

Przygodność i konwencje

30.03.2010
Czyta się kilka minut
Siłą teatru Borczucha zawsze była kameralność. "Wieczór Trzech Króli" poprowadzony jest zupełnie innym trybem.
W

W otwierającej spektakl scenie kapitan, który uratował Violę od utonięcia, w zamian przyjmuje od niej złoto. Kobieta siedzi naga, słaba i bezbronna, zdana na łaskę obleśnego, brutalnego mężczyzny. Michał Borczuch buduje ten obrazek posiłkując się schematycznym wyobrażeniem o binarnym układzie płci - by za moment go podważyć. Oto na scenę dziarsko wkracza załoga kapitana. Kilkunastu mężczyzn w marynarskich uniformach, z doklejonymi, sumiastymi wąsami - to wyolbrzymione do karykatury wyobrażenie o tym, co męskie. Gdy schodzą ze sceny, smętnie mrucząc pod nosem marynarską pieśń, jasne staje się, że taka czy inna normatywność będzie w scenicznym świecie Borczucha ewentua lnie groteskowym ornamentem, nie zaś punktem odniesienia.

W tym miejscu natrafiamy na zasadniczy problem zaproponowanej przez reżysera lektury "Wieczoru Trzech Króli". Androgyniczność pary...

5425

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]