Reklama

Polityka i płeć ze śmiercią w tle

Polityka i płeć ze śmiercią w tle

17.01.2007
Czyta się kilka minut
"Sejm kobiet Mikołaja Grabowskiego otwiera projekt Starego Teatru re_wizje/antyk. Reżyser w spektaklu połączył komedię Arystofanesa z fragmentami książki Otto Weiningera, proponując dyskusję, w której splatają się dwa tematy: polityka i płeć.
Marta Stebnicka jako Starucha i Joanna Kulig jako Dziewczyna /fot. R. Kornecki
F

Fragmentaryczność, amorficzność, brak zdecydowanej puenty, pomieszanie rubasznego humoru z powagą refleksji. "Sejm kobiet" Arystofanesa przypomina bardziej hybrydę niż poprawnie zbudowany dramat. Jako taki stanowi ciekawą propozycję dla teatru - Grabowski idzie tym tropem.

Spektakl układa się w serię pojedynczych sekwencji, bardzo swobodnie nawleczonych na nić fabuły. Reżysera mniej interesuje jej przebieg - bardziej możliwości poszczególnych motywów, sytuacji. Sceny, które są ilustracją epizodów dramatu, przeplatają się z sekwencjami rozgrywanymi niejako na boku: komentarzami, wariacjami na temat. Część kwestii aktorzy wypowiadają wprost do publiczności, w pewnym momencie próbują nawet wciągnąć nas w chóralne skandowanie hasła. Są tu partie śpiewane, tańczone, jest grana na żywo muzyka... Śmiało manifestowana teatralność i brak wyrazistej dramaturgii...

5029

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]